SP #8 Hoogerheide – Kateřina Nash pátá, Zdeněk Štybar čtvrtý

24.01.2011 14:22

Poslední závod Světového poháru 2010/11 naznačil, kdo bude patřit mezi největší favority mistrovství světa 2011 konající se o nadcházejícím víkendu v německém Sankt Wendelu. Ženám vévodila Američanka Katie Compton před Němkou Hankou Kupfernagel a obhájkyní titulu domácí Nizozemkou Marianne Vos, mužům zase Belgičan Niels Albert před svými krajany Kewinem Pauwelsem a Svenem Nysem. Mezi kandidáty na medaile počítáme samozřejmě i oba naše nejlepší reprezentanty.

Poslední podnik Světového poháru odstartovali junioři a třiadvacítkáři. V obou kategoriích naši reprezentanti oslnivé výsledky nepředvedli.

V juniorech Belgičan Laurens Sweeck vítězstvím potvrdil celkovou drtivou převahu v seriálu. Z našich byl nejlepší Tomáš Medek na dvanácté pozici, Vojtěch Nipl nedokončil a v celkovém hodnocení se propadl na deváté místo. Nicméně všichni tři naši nejlepší se udrželi ve druhé osmičce, což značí start ze druhé řady na mistrovství světa.

Velmi zajímavý souboj o celkový triumf ve Světovém poháru se odehrál mezi Espoirs. Opět vyhrál Francouz Matthieu Boulo, ale v konečném hodnocení mu chyběl bod na dnes třetího nizozemského mistra Evropy Larse van der Haara. Z našich byl v Hoogerheide nejlepší Karel Hník na pětadvacáté příčce.

Kateřina Nash se vrátila z Kalifornie do Evropy po měsíci, naposledy tu startovala v Kalmthoutu. V Hoogerheide doplatila na chybu hned na startu, propadla se dozadu a celý závod tak už byl jen stíhací jízdou. Vepředu se s americkou mistryní pohybovala ještě německá a nizozemská šampiónka. V předposledním kole zaváhala Hanka Kupfernagel v jedné ze zatáček, byla nucena zastavit a tím odpojila i Marianne Vos. Katie Compton už vedení z rukou nepustila a dojela si pro čtvrté vítězství ve světovém poháru v této sezoně. Čtvrté místo stačilo mladé Nizozemce Sanne van Paassen na celkové prvenství.

“Dneska to byl ale těžký cyklokros! Compton jela znovu skvěle, já jsem se svým třetím místem spokojená. Teď budu týden odpočívat a potom už je mistrovství světa,” uvedla žena jedoucí v duhovém dresu mistryně světa na svém Twitteru. V Sankt Wendelu se pokusí o čtvrtý titul. Pak se už bude zase věnovat dráze, cílem je OH v Londýně. O své příští cyklokrosové sezoně zatím nemá jasno. Její soupeřka Hanka Kupfernagel zase bude chtít na domácí půdě dosáhnout rekordní páté zlaté medaile. Ženská cyklokrosová legenda vyhrála v Sant Wendelu i předchozí mistrovství světa v roce 2005.

V závodě mužů do toho vlétl hned od začátku Zdeněk Štybar a držel si až dvacetisekundový náskok. Čtyři kola před cílem ho sjela trojice Niels Albert, Kevin Pauwels a Klaas Vantornout, i díky technické chybě, kdy mu podklouzlo kolo a musel taktéž zastavit. V závěru zrychlil Niels Albert a na dohled se ho udržel pouze Kevin Pauwels. Zdeněk Štybar potom nestačil ani Nysovi. Belgický mistr potvrdil svou dominanci ve Světovém poháru 2010/11 a v lednu si tak připsal už druhý velký úspěch v kariéře.

Úřadující světový šampion na svůj Twitter napsal: “Niels Albert a Kevin Pauwels byli velice silní. Ufff, byl to pro mě hodně tvrdý závod. V závěru už jsem neměl sílu, ale to jsem očekával po těch náročných tréniních v uplynulých týdnech... A nyní St. Wendel...”

VÝSLEDKY:

Junioři:
1. L. Sweeck (Belgie) 44:53, 2. Bouvard stejný čas, 3. Doubey (oba Francie) -1, ...12. Medek -58, 17. Skála -1:36, 36. Bohata -3:33, 46. Svoboda -4:59, Nipl nedokončil (všichni ČR)
Konečné pořadí po 5 závodech: 1. L. Sweeck 237, ...9. Nipl 118, 15. Medek 96, 16. Skála 89, 28. Bohata 23, 45. Svoboda 7

Muži U23:
1. Boulo (Francie) 51:48, 2. Adams (Belgie) -1, 3. Van der Haar (Nizozemí) -3, ...25. Hník -1:44, 29. Nesvadba -2:27, 31. Boroš -2:50, 32. Paprstka -2:54, 35. Petruš  -3:04, J. Polnický nedokončil (všichni ČR)
Konečné pořadí po 5 závodech: 1. Van der Haar 220, ...24. Hník 34, 26. Paprstka 28, 33. J. Polnický 22, 40. Nesvadba 16, 42. Boroš 14, 44. Petruš 11, 53. R. Polnický 4

Ženy:
1. Compton (USA) 40:59, 2. Kupfernagel (Německo) -18, 3. Vos -31, 4. Van Paassen (obě Nizozemí) -51, 5. Nash (ČR) -1:01, 6. Cant (Belgie) -1:14, ...16. Havlíková -2:36, 30. Mikulášková -5:06 (obě ČR)
Konečné pořadí po 7 závodech: 1. Van Paassen 310, 2. Compton 300, 3. Vos 205, ...8. Havlíková 187, 9. Nash 170, 32. Mikulášková 24, 33. Kyptová 22

Muži elite:
1. Albert 1:04:21, 2. Pauwels -6, 3. Nys (všichni Belgie) -32, 4. Štybar (ČR) -37, 5. Vantornout -38, 6. Meeusen (oba Belgie) -47, 7. Walsleben (Německo) -1:00, 8. Chainel (Francie) -1:11, 9. Aernouts (Belgie) -1:35, 10. Mourey (Francie) -2:00, ...17. Zlámalík -2:34, 22. Dlask -3:10, 31. Šimůnek -4:12, 32. Kyzivát -4:12, 39. Bambula -5:07, 50. Kášek -1 kolo (všichni ČR)
Konečné pořadí po 8 závodech: 1. Albert 570, 2. Pauwels 499, 3. Nijs 484, 4. Aernouts 392, 5. Mourey 369, 6. Vantornout 357, ...11. Štybar 290, 23. Zlámalík 190, 24. Dlask 175, 30. Šimůnek 149, 32. Kyzivát 133, 36. Bambula 105, 39. Kášek 89, 53. J. Polnický 41, 67. Hník 22

Sestřih se závodu žen a záznam závodu mužů elite v internetovém archivu České televize